Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 176. Yıldönümü Kutlu Olsun

Admin 10 Ocak 2022 Önemli Gelişmeler 717 -A+
Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 176. Yıldönümü Kutlu Olsun
Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 176. Yıldönümü Kutlu Olsun

Değerli Meslektaşım, 

 

Öncelikle bütün meslektaşlarımın Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 176. Yıldönümünü kutluyorum. Bugün çoğu tarımsal ürünlerde insanımızı doyuruyor ve birçok üründe de ihracatçı konumda isek, bunu tarımın temel taşı olan el nasırlı Türk Çiftçisine ve bu mesleği Peygamber mesleği olarak kabul eden kıymetli meslektaşlarımıza borçluyuz. Bu ülkenin taşında, toprağında emeği olan bütün Ziraat Mühendislerini, Ziraat Teknisyenlerini, tarıma gönül veren çiftçilerimizi ve tarım dostlarını saygıyla, minnetle anıyorum. Ebediyete irtihal etmiş olanlara rahmet, hayatta olanlara sağlık ve afiyet diliyorum.

 

2 Nisan 2018 tarihinde resmi kuruluşu gerçekleşen Anadolu Ziraat Mühendisleri Derneği (Azimder) "azimder.org.tr"nin, kuruluşundan bugüne kadar ülkemiz tarımı başta olmak üzere birçok akademik faaliyetler gerçekleştirerek, asıl amaç ve hedefleri doğrultusunda, ülkemiz tarımı ve tarım paydaşlarının emeğini, alın terinin korunmasını ilke edinerek, hızlı bir şekilde kurumsal kimliğini tamamlamış, ülkemizin dört bir yanında il ve ilçelerden üye kabulüyle gelişmeye devam etmektedir.

 

Değerli meslektaşlarım, ülkemiz tarımını daha ileriye taşımak amacıyla çıkılan bu yolda, önümüzdeki yılların bir değişim, dönüşüm ve atılım dönemi olacağını unutmamak gerekir. Ülkemiz dünyanın 7. en büyük tarım ülkesi olmasına rağmen, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Brezilya gibi ülkelerin sahip olduğu karasal toprakların, sahip olduğumuz kara parçasından çok daha geniş alanlar olduğu unutulmamalıdır. Geniş tarım topraklarına sahip olan bu ülkelerin yanında ülkemizin en büyük tarım ülkesi sıralamasında 7.olması, birçok tarım ürünleri üretiminde ilk sırada, birçoğunda ilk 5’de olması ülkemiz adına çok önemli, fakat bu yerin koruması ise çok daha önemli bir konudur.

 

Kuruluşundan beri kısa sayılabilecek bir süre zarfında, derneğinizim organizasyonu altında 2018 yılı Mayıs ayında Moldova/Gagauzya Komrat Devlet Üniversitesi ile I.Uluslararası Tarım Kongresini, 2019 yılı Kasım ayında Ankara/Ayaş’da II.Uluslararası Tarım Kongresini, 2020 yılı Mart ayında Tunus/Hammamed’de III.Uluslararası Tarım Kongresini ve 2021 yılı Aralık ayında online olarak IV.Uluslararası Tarım Kongresini ülkemiz başta olmak üzere çok sayıda farklı ülkelerden değerli bilim insanları ve araştırıcılar ile başarı bir şekilde tamamladık. Aynı şekilde, derneğimizin kuruluşunu takip eden birkaç ay içinde Ziraat Mühendisliği Bilimleri Dergisi adı altında Türkçe, İngilizce ve Rusça dilinde makale kabul eden ve Tübitak Dergi Park bünyesinde yılda 4 sayı çıkaran uluslararası akademik bir dergiyi de bilim dünyasına kazandırmış olduk.

 

Ziraat Mühendislerinin ortak ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, günün ve geleceğin şartlarına göre bilgi ve teknoloji bakımından donanımlı olarak gelişmesini sağlamak, birbirleriyle ve çiftçilerle olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak, Ziraat Mühendislerinin meslekleriyle ilgili işlerde resmi makamlarla işbirliği yaparak gerekli yardım, destek ve önerilerde bulunmak, Ziraat Mühendisliği ile ilgili bütün mevzuat ve şartnameleri incelemek, bunlar hakkındaki görüş ve düşünceleri ilgililere bildirmek çalışma konularımız arasındadır. Kanunen belirlenmiş ya da henüz tanımlanmamış olan Ziraat Mühendislerimizin yetki ve sorumluluklarına girecek bütün mesleki tanımlamaları da işlevsel hale getirecek çalışmaları başlatmak ve takip etmek ilk hedeflerimizdendir.

 

Tarımla iştigal edenleri, üretenleri kamuoyunun gündemine taşıyarak, bu sektörün daha çok dikkat çekmesini, daha önemsenir ve hissedilir hale gelmesini sağlamak ilkelerimiz arasında yer almaktadır.

 

“Güçlü Türkiye için Güçlü Tarım Sektörü” anlayışıyla ülkemizin kalkınmasında tarımın geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğini sağlamak önemli ödevlerimizden biridir.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili bakanlıklarla ortaklaşa eğitim çalışmaları, seminerler, çalıştaylar, sempozyumlar, kongreler düzenleyerek, Türk tarımının daha ileri seviyelere taşınmasına, bölgemiz ve dünya ile rekabet edebilir bir duruma yükseltilmesi için yapılan her girişime katkı vereceğimizi, donanımlı insan kaynaklarını yetiştirmek için atılan her adımın yanında olacağımızın bilinmesini isterim.

 

Türk tarımını yarınlara taşıyacak, sürdürülebilir bir tarım politikasını benimseyen siz değerli Ziraat Mühendislerimizi derneğimiz çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz.

 

Bu niyetle çıktığımız bu seferde yolumuz ve bahtımız açık, gelecek her günümüz daha aydınlık, daha uğurlu ve bereketli olsun. Ülkemize, Ziraat Mühendislerimize, çiftçilerimize, tarımın tüm paydaşlarına işlerinde başarılar, ürünleri için bolluk, kazançları için bereket diliyor, saygılar sunuyorum.

 Prof.Dr.Turan KARADENİZ 

Anadolu Ziraat Mühendisleri Derneği Genel BaşkanıNot: Dernek üye işlemleri için lütfen tıklayınız.

Yorumlar