Azimder Üye Kayıtları Başladı

Admin 16 Mayıs 2020 Önemli Gelişmeler 512 -A+
Anadolu Ziraat Mühendisleri Derneği Kuruldu ve http://www.azimder.org.tr adresinden üye kayıtlarına başladı..
Azimder Üye Kayıtları Başladı

Anadolu Ziraat Mühendisleri Derneği Kuruldu ve http://www.azimder.org.tr adresinden üye kayıtlarına başladı.2 Nisan 2018 tarihinde resmi kuruluşu gerçekleşen Anadolu Ziraat Mühendisleri Derneğinin (Azimder) ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Asıl amacı ve hedefinin ülkemiz tarımı ve tarım paydaşlarının emeğini, alın terinin korunmasını ilke edinen derneğimiz, hızlı bir şekilde kurumsal kimliğini tamamlamış, ülkemizin dört bir yanında il ve ilçelerde şubeler açarak örgütlenmeye başlayacaktır.

Değerli meslektaşlarım, ülkemiz tarımını daha ileriye taşımak amacıyla çıkılan bu yolda, önümüzdeki yılların bir değişim, dönüşüm ve atılım dönemi olacağını unutmamak gerekir. Bugün ülkemiz dünyanın 7. en büyük tarım ülkesidir ancak Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Brezilya gibi ülkelerin çok daha geniş alanlara sahip olduğu unutulmamalıdır. Geniş tarım topraklarına sahip olan bu ülkelerin yanında ülkemizin en büyük tarım ülkesi sıralamasında 7.olması, yine birçok tarım ürünleri üretiminde ilk sırada, birçoğunda ilk 5’de yer alması ülkemiz adına çok önemli, fakat bu yerin koruması ise çok daha önemli bir konudur.

Ziraat Mühendislerinin ortak ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, günün ve geleceğin şartlarına göre bilgi ve teknoloji bakımından donanımlı olarak gelişmesini sağlamak, birbirleriyle ve çiftçilerle olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak, Ziraat Mühendislerinin meslekleriyle ilgili işlerde resmi makamlarla işbirliği yaparak gerekli yardım, destek ve önerilerde bulunmak, Ziraat Mühendisliği ile ilgili bütün mevzuat ve şartnameleri incelemek, bunlar hakkındaki görüş ve düşünceleri ilgililere bildirmek çalışma konularımız arasında olacaktır. Kanunen belirlenmiş ya da henüz tanımlanmamış olan Ziraat Mühendislerimizin yetki ve sorumluluklarına girecek bütün mesleki tanımlamaları da işlevsel hale getirecek çalışmaları başlatmak ve takip etmek ilk hedeflerimizdendir.

Tarımla iştigal edenleri, üretenleri kamuoyunun gündemine taşıyarak, bu sektörün daha çok dikkat çekmesini, daha önemsenir ve hissedilir hale gelmesini sağlamak ilkelerimiz arasında yer almaktadır.

“Güçlü Türkiye için Güçlü Tarım Sektörü” anlayışıyla ülkemizin kalkınmasında tarımın geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğini sağlamak önemli ödevlerimizden biri olacaktır.


Yorumlar